Brak czasu czy motywacji?

W dzisiejszym wpisie poruszę następujący problem:

Czy nie robimy wielu pożytecznych rzeczy, zajmujemy się rozwojem osobistym, inwestujemy w swoją przyszłość dlatego, że nie mamy czasu, czy motywacji?

Nasuwa się tu teza, że tak naprawdę, nie chcemy, brakuje nam motywacji do działania, ale żeby zagłuszyć swoje sumienie, zlikwidować ten dyskomfort psychiczny, który wtedy jest wyczuwany usprawiedliwiamy ten brak konstruktywnego działania brakiem czasu. A tego czasu nie mamy dlatego, że marnujemy go na niekonstruktywne działanie. Powstaje w ten sposób błędne koło..

Piszę w formie my, ponieważ sam tak robiłem. Wszystko, czego nie zrobiłem a powinienem zrobić usprawiedliwiałem brakiem czasu. Teraz po głębszym zastanowieniu widzę, że było to jednak efektem braku/ słomianej motywacji. Gdy sobie to uświadomiłem i pojawiła się u mnie ogromna chęć do działania, dążenia do sukcesu, nagle też pojawiła się masa czasu, ponieważ nie marnowałem go już na zbijanie bąków/ leżenie i oglądanie TV, leniuchowanie itp.

Wnioski są proste. Jeżeli utrzymamy swoją motywację na wysokim poziomie, to nasza efektywność będzie wyższa, gdyż będzie nam się chciało poświęcić czas na wartościowe czynności.

Trzeba zatem postawić sobie ambitny cel, który będzie dla nas ogromną motywacją do działania, a jego osiągnięcie da nam wielką radość i szczęście. Np. wymarzony dom, pomoc innym, podróż dookoła świata itp. A następnie wypisać listę czynności, które trzeba wykonać, żeby ten cel/cele osiągnąć i stopniowo je realizować.

Wtedy (nie od razu a po miesiącach/latach działania) uda się to i będzie dodatkowym „motywacyjnym kopem”

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s